Haber Detayı
12 Aralık 2019 - Perşembe 10:40
 
Başkan Sipahi "Alışverişinizi küçük esnaftan yapın"
Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi "Yılbaşı alışverişinizde etiketlerdeki fiyat oyunlarına gelmeyin" dedi.
Gündem Haberi
Başkan Sipahi

Burdur Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi yeni yıl yaklaşırken vatandaşlardan küçük esnaf duyarlılığı istedi

 

Baikan Sipahi "Yeni yıl yaklaşırken büyük mağzaların neredeyse tamamı indirim yapmış durumda.Fakat bizim tüketicilerimize uyarımız Yapılan bu indirim aldatmacaları ne yazk ki tüketiciyi alışveriş çılgınlığına yönlendirdiği gibi kredi kartlarının dolmasına neden olup ekonomimize zarar veriyor" ifadelerini kullandı.

 

 

ılbaşı indirim kampanyalarına karşı vatandaşlara uyarıda bulunan Başkan Sipahi, “Yılbaşı öncesinde ‘yüzde 80’e varan indirim’, ‘iki al bir öde”, ‘bir alana bir bedava” gibi indirim kampanyalarının hiçbiri gerçeği yansıtmıyor. Mağazaya girdiğinizde birçok üründe indirim olmadığını ya da sona erdiğini görüyorsunuz. Tabii bu gerçeği kasaya gidip ödeme yaparken fark ediyorsunuz. Muhatabınız kasiyer olduğu için, etiketin unutulmuş olduğunu ya da ürünlerin karıştığını söyleyebiliyor. Kısacası raftaki fiyat çoğu zaman kasadaki fiyata uymuyor.  Zaten alışveriş merkezlerindeki mağazaların içine konulan şikayet noktaları da yapılan bu yanlışları peşinen kabul etmek anlamına gelir. Öte yandan indirim kampanyaları hep talep görmeyen ürünler üzerinden uygulanıyor. Burada amaç, indirim sloganlarıyla müşterileri mağazaya çekmek ve normal zamanda talep görmeyen ürünleri elden çıkarmaktır. Vatandaşlarımız bu oyunlara gelmemeli” diye konuştu.

“ÜLKEMİZDE 68,5 MİLYON KREDİ KARTI VAR”

Bu tür aldatıcı kampanyaların vatandaşları daima daha fazla tüketime yönlendirdiğini ifade eden Palandöken, “Nakit parası olmayan vatandaşlar bile sırf kampanya var diye kredi kartlarına güvenerek israf ürün satın alabiliyor. Kredi kartı ile yapılan alışverişler taksitli ve vadeli olduğu zaman sanki bedavaymış gibi rahatça harcanıyor. Ülkemizde şu an 26 milyon civarında kişi tarafından 68,5 milyon kredi kartı kullanıyor. Eylül sonu itibariyle ise bireysel kredi kartı borcundan dolayı 2,5 milyon kişi yasal takipte. Bunları göz önüne alırsak, yeni yıla sayılı günler kala kredi kartlarını doldurup borç batağına batmamak için gereksiz alışveriş yapılmamalı. Vatandaşlarımız kredi kartı kullanırken çok titiz olmalı. Kredi kartı ile yapılan alışverişler bedava gibi düşünülmemeli. Yılbaşı öncesinde kredi kartınızı şişirip yeni yıla borçlu girmeyin. İndirimli alışverişin büyüsüne kapılıp zarara uğramayın”   şeklinde konuştu.

“KÜÇÜK ESNAFA YÖNELİN” İSTEMİ

Başkan Sipahi, Burdurlu vatandaşların yılbaşı alış verişlerini küçük esnaftan yapmasını önerdi. Ekonomide yaşanan sıkıntıları işaret eden Başkan Sipahi, “Ülke olarak zor bir dönemi atlatmak için büyük emek ve çaba harcıyoruz. Küçük esnafımız da bu sıkıntıları en çok ve birebir yaşamaktadır. Esnafımızın yüzünü güldüren günler, bayramlar ve özel günlerdir. Küçük esnafımızda bu özel günlerin gelmesini iple çekiyor. Yılbaşı yaklaşıyorken, küçük esnafımızdan alış veriş yapalım, ekonomimiz canlansın, hem pazarlık ederek, uygun alış verişlerin yapılması sağlanır hem de esnafımız malını satmanın sevincini yaşar. Görüyorum ki, esnaflarımız yılbaşı için heyecanlanıyor, şimdiden kampanyalara başladı ve yılbaşı için dükkanları, mağazaların süsledi. Umarım yılbaşı alış verişi hem vatandaşımızı hem de esnafımızı sevindirir” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Başkan, Sipahi, "Alışverişinizi, küçük, esnaftan, yapın",
Yorumlar
Haber Yazılımı