Haber Detayı
12 Aralık 2017 - Salı 07:12
 
Başkan Keyik'ten Kudüs çıkışı.
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik ABD Başkanı Trump'un Kudüs kararına "Sorumsuzca atılmış yanlış bir adımdır" diyerek tepki gösterdi.
Gündem Haberi
Başkan Keyik'ten Kudüs çıkışı.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik ABD Başkanı Trump'un Kudüs kararına "Sorumsuzca atılmış yanlış bir adımdır" diyerek tepki gösterdi.

 

 

Keyik BTSO sayfasından yaptığı konuyla ilgili yazılı açıklamada "Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid’-i Aksa ve Kudüs, 1,5 milyar İslam nüfusunun kırmızı çizgisidir. Bu sorumsuz adım İslam alemine karşı saygısızca bir tutum, açık bir provokasyondur" diyerek esnaf ve sanayiciyi daha duyarlı olmaya davet etti.

 

 

Keyik yazılı açıklamasının satır aralarında ise "Hiç kimsenin, kişisel hevesleri veya politik çıkarları uğruna, milyarlarca insanın kaderiyle oynamaya hakkı yoktur. Kudüs’ün siyasi statüsü ve geleceği ile ilgili uluslararası kararlar varken, bu hukuksuz kararın alınması Kudüs’e ihanettir, huzur ve barışa ihanettir, insanlığa ihanettir" dedi.

 

 

İşte Başkan Keyik'in Kudüs ile ilgili o açıklaması ;

 

"ABD Başkanı’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etme kararı Kudüs’ün tarihi statüsüne aykırı, sorumsuzca atılmış yanlış bir adımdır.

 

Bu karar, Filistin sorununun çözümüne ve Ortadoğu barış sürecine indirilmiş ağır bir darbedir.
Kudüs'ün statüsüyle ilgili bağlayıcı nitelikli Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı bu tutum, uluslararası hukuk ve diplomasinin de açık ihlalidir.

 

Müslümanlar, Hristiyanlar ve Museviler için kutsal olan Kudüs, üzerinde siyaset yapılamayacak son derece hassas bir konudur.

 

Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid’-i Aksa ve Kudüs, 1,5 milyar İslam nüfusunun kırmızı çizgisidir. Bu sorumsuz adım İslam alemine karşı saygısızca bir tutum, açık bir provokasyondur.

 

Hiç kimsenin, kişisel hevesleri veya politik çıkarları uğruna, milyarlarca insanın kaderiyle oynamaya hakkı yoktur. Kudüs’ün siyasi statüsü ve geleceği ile ilgili uluslararası kararlar varken, bu hukuksuz kararın alınması Kudüs’e ihanettir, huzur ve barışa ihanettir, insanlığa ihanettir.

 

Ortadoğu’da yeni çatışma alanları oluşturmak ve bölgeyi ateşe atmaktan başka hiçbir amaca hizmet etmeyen bu kararı şiddetle kınıyoruz.

 

BUTSO Yönetimi olarak Burdur İş dünyasını, bir insanlık meselesi olan bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Başkan, Keyik'ten, Kudüs, çıkışı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı