Haber Detayı
24 Mayıs 2019 - Cuma 18:04
 
Başkan Keyik "İvme Paketi ihracatçımıza fayda sağlayacaktır"
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik İvme Paketi hakkında detayları açıkladı.
Diğer Haberi
Başkan Keyik

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik İvme Paketi ile ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

 

Açıklamasında iş dünyasının geçen aylarda azalan ihracat hacminin yeniden artacağı beklentisinin “İvme Finansman Paketi” ile gerçekleşeceğini kaydeden Başkan Keyik "Bildiğiniz üzere geçen aylarda azalan ihracat hacmimizin yeniden artacağı öngörümüzü açıklamıştık. İlimizin üretim ve pazarlama enerjisinin zamanla bu başarıya ulaşacağımızı ifade etmiştik. Sayın Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bu doğrultudaki açıklamalarının iş dünyasına fayda sağlayacağı tartışmasızdır. Bizler, BUTSO olarak özellikle ekonomi alanındaki gelişmeleri yakinen takip etmekteyiz; bunların üyelerimize aktarılması misyonumuzu yerine getirmeye devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Açıklanan İvme Finansman Paketi hakkında detay da  veren Başkan Yusuf Keyik, üç kamu bankası tarafından finanse edilecek ve üç ana faaliyet alanını kapsayacak çalışmanın Burdurlu ihracatçılara ivme kazandıracağını dile getirdi.

 

İşte Keyik'in o açıklaması ; 

 

Finans paketinin kapsamı hakkında bilgi veren Başkan Yusuf Keyik: “Üç ana faaliyet alanına üç kamu bankasının katılımıyla yılsonuna kadar genel toplamda 30 milyar liralık bir finansman sağlanmış olacak. İhracata dayalı katma değerli bir modelin benimsenmesinin ardından ekonomide kapsamlı değişimler ortaya çıktı.  İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) finansman paketi, 4 temel özelliği taşıyan sektörleri hedefleyecek. İthalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı sağlayan ve ihracat potansiyeli en yüksek olan sektörlere bu kapsamda finansman sağlanacak. Stratejik öncelik orta yüksek ve yüksek teknoloji ürünleri ve sektörlerinde olacak. Azami 5 yıl olmak üzere 30 milyon TL'ye kadar işletme kredisi 1 yıla kadar anapara geri ödemesiz verilecek.

Hammadde ve ara malı üretiminde azami 10 yıl olmak üzere, 150 milyon TL'ye kadar yatırım kredisi sağlanacak ve 2 yıla kadar anapara geri ödemesi olmayacak. Paket Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank’ın katılımı gerçekleştirilecek.

Makine imalatında ise 150 milyon liraya kadar kredi sağlanacak. Tarım sektörü de faydalanacak. Bu alanda seracılık, soya, mısır, ayçiçeği üretimi, hayvancılık yem bitkisi üretimi desteklenecek. Tarım sektöründe sağlanacak kredilerin vadesi seracılıkta işletme kredileri için 14 ay, yatırım kredileri için 84 ay olarak açıklandı. Seracılık dışı tarım alanları için 12 ay yatırım kredileri için 60 aya varan kredi sağlanacak. Tarımda verilecek kredilerin faizleri yüzde 0 ila yüzde 0,25 arasında belirlenecek.
Hazine ve Maliye Bakanlığının koordinesinde toplamda 30 milyar liralık güçlü finansman sağlamış olması Türk sanayisi ve Burdur sanayicisi için önemlidir. Bu fırsatlardan azami ölçüde yararlanılıp, hem ihracatımızı hem de istihdamı artıracağını düşünüyoruz. Bu çalışmalarından dolayı başta Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a ve Sayın TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Kaynak: Editör: Ebru Sağlık
Etiketler: Başkan, Keyik, "İvme, Paketi, ihracatçımıza, fayda, sağlayacaktır",
Yorumlar
Haber Yazılımı