Haber Detayı
23 Kasım 2018 - Cuma 11:01
 
Başkan Ercengiz ve Mv.Göker'in 24 Kasım mesajları.
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve CHP Milletvekili Mehmet Göker 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yazılı birer mesaj yayınladı.
Gündem Haberi
Başkan Ercengiz ve Mv.Göker'in 24 Kasım mesajları.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve CHP Milletvekili Mehmet Göker 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yazılı birer mesaj yayınladı.

 

Burdur Belediye Başkanı Ecz.Ali Orkun Ercengiz mesajında ; "Büyük bir yurt sevgisi ve özveriyle görev yapan, gelecek nesilleri çağın gerektirdiği bilgi ve donanımla hazırlamak için tüm güçlüklere göğüs gererek çaba gösteren değerli öğretmenlerimize minnettarız" ifadelerini kullanan Başkan Ercengiz "Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler! Yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır” sözü, eğitimin bir ülkenin gelişip kalkınmasında en önemli unsur olduğunu bizlere göstermektedir.

Aydınlığın simgesi, toplumun yol göstericisi öğretmenlerimizin, mesleklerinin saygınlığına yaraşır, çağdaş yaşam olanaklarına kavuşturulması, önceliklerimizden biri olmalıdır. Bir ülkenin eğitime ilişkin sorunlarını çözmesi, kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo-ekonomik alanlarda kalkınması ve üretimiyle çağa yön verebilmesi anlamına gelecektir.

Tüm öğretmenlerimizin üstlendikleri temel görevin bilinciyle özveri ve gururla hizmetlerini sürdüreceklerinden, sorumluluklarını yönlendirmeler ve baskılardan etkilenmeden yerine getireceklerinden kuşku duymuyoruz. Gerçeği, yeniliği, gelişmeyi ve bilimsel düşünceyi anlatan, doğruluk, dürüstlük ve yardımseverlik gibi insanı ayrıcalıklı kılan öz değerlere ulaşmamızı sağlayan tüm öğretmenlerimize saygı ve gönül borcu duyuyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, eğitim şehitlerimizi saygı, rahmet ve şükranla anıyor; yüreklerinde Atatürk’ün yakmış olduğu ilim ve irfan meşalesi ile tüm yurdu aydınlatacak olan tüm öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum" ifadelerine yer verdi.

 

CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker ise yayınladığı yazılı mesajına "Öğretmenlerimiz hak ettikleri ekonomik ve sosyal şartların çok gerisinde ve zor şartlar altında görevlerini layıkıyla yapmaya çalışıyorlar. Ülkemizde eğitim sisteminin içinde bulunduğu tablo, benzer gelişmişlik seviyesinde bulunan ülkelerle kıyaslandığında okullaşma oranları ile derslik ve öğretmen başına düşen öğrenci oranları bakımından çok geridedir. Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarına oranla daha fazla çalışan ve en düşük maaşı alan öğretmenlerimiz sürekli değişen eğitim sistemi nedeniyle mesleki sorunlar yaşamaktadır" satırları ile başladı.

 

Göker yazılı mesajının devamında ise ; "Öte yandan, ataması yapılmayan öğretmenler sorunu bir türlü çözüme kavuşturulamamaktadır. Eğitici ve öğretici vasıflarıyla “kutsal” olarak tanımladığımız öğretmenlik mesleği, AKP döneminde hangi amaçla üretildiği belli olmayan politikalar nedeniyle itibar kaybetmiştir. Ataması yapılmayan öğretmenler sorunu adeta kanayan bir yara gibi ülke gündemini meşgul etmeye devam etmektedir. Yapılan atamalar yetersiz kalmakta, ataması yapılmayan öğretmen adayları bitmek bilmeyen bir çaresizliğin içine itilmektedir. Ülkemizde şu anda 438 bine yakın öğretmen adayı atama beklemektedir.

 

Ancak eğitim sistemimizde başka ciddi problemler de bulunmaktadır. Ülkemizin eğitim alanında performansı yüksek değildir. Genç nüfusumuz bir avantaj olarak görülebilir ancak bu potansiyelin eğitilip, iş gücü piyasasına kazandırılması noktasında ciddi problemlerle karşı karşıya bulunmaktayız. Ülkenin her tarafında açılan üniversiteler ise entelektüel alt yapı, teknik donanım ve akademisyen yetersizliğinden adeta kıvranmaktadır.

 

Tüm bu olumsuz gidişata rağmen ellerini, yüreklerini taşın altına koyan, çocuklarımız için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan, ülkemizin geleceğe tırmanan merdiveninin taşlarını döşeyen sevgili öğretmenlerimizin, “Öğretmenler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, hepsine sevgi ve saygılarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Ebru Sağlık
Etiketler: Başkan, Ercengiz, ve, Mv.Göker'in, 24, Kasım, mesajları.,
Yorumlar
Haber Yazılımı