Haber Detayı
21 Haziran 2019 - Cuma 18:04
 
Başkan Ercengiz "Herkes işine baksın"
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 17 Haziran’da etkili olan ani ve şiddetli yağış sonrası zarar gören mahallelerde inceleme yaptı.
Siyaset Haberi
Başkan Ercengiz

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 17 Haziran’da etkili olan ani ve şiddetli yağış sonrası zarar gören mahallelerde incelemelerde bulundu.

 

Birim Müdürleri ve basın mensupları ile birlikte sel taşkınlarının yaşandığı mahallelere giderek vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Ercengiz sosyal medya üzerinden Burdur Belediyesini eleştirenler ise sert bir dille cevap veren Başkan Ercengiz  “24 saat boyunca çalışan var güçleri ile çalışan belediye personelime kimsenin haksızlık etmesine izin vermem” ifadelerini kullandı.Ercengiz "İşinin ehli olmayan müflis siyasetçilerin yaptığı açıklamalar çok komik.Sadece gülüyorum" ifadelerini kullandı.

 

Ercengiz 17 Haziran tarihinde su taşkınlarının yaşandığı yerlerle alakalı olarak ise "Belediyenin alt yapı çalışmalarında sınıfta kaldığını söylüyor ama burada belediyelik bir altyapı çalışması yok. Zaten buradaki mevcut derelerin kullanım hakkı yada belediyeye ait olmayan bir alanla ilgili belediyenin çalışma yapması zaten kanunen mümkün değil. Geçtiğimiz 5 yıl içinde kent merkezinde muhtelif noktalarda yaptığımız yağmur suyu drenaj hatlarının, bu yağmurda, bu şiddetli yağışlarda nasıl bir sınav verdiğini halkımız gözleriyle görmüştür. Daha 2 buçuk, 3 ay öncesinde seçimden mağlup olanların, Burdur Belediyesine bir takım sorumluluklar yüklemeye çalışması bizi sadece güldürmektedir. Otursun herkes kendi işine baksın! Biz görevimizin başındayız. 24 saat boyunca çalışan belediye personeline, kimsenin haksızlık etmesine izin vermem.Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz,   gitsin siyasetini, siyaset mecrasında yapsın, kimse vatandaşımızı kandırmaya çalışmasın. Zaten her şey vatandaşımızın gözünün önünde olup, bitmektedir. 75 yaşındaki teyzemiz, bu yaşına kadar böyle bir taşkını görmediğini ifade ediyorken, burada belediyenin ihmalinin olduğunu söylemek, sadece cehalettir. Siyaseten iflasın göstergesidir" dedi.

 

“KURUM VE KURULUŞLAR ÜZERİNE DÜŞEN VAZİFEYİ YAPMAK ZORUNDADIR”

Başkanı Ercengiz,  yaşanan afet nedeniyle meydana gelecek hasarların en az düzeye indirilmesi için ilgili tüm kamu kurumlarının iş birliği içinde,  koordineli olarak çalışması gerektiğine vurgu yaparak,   “Bu bir afettir  ve afette alınması gereken önlemler ne ise,  kurum ve kuruluşlar üzerine düşen vazifeyi yapmak durumundadır. Kurumları karşı karşıya getirmek gibi bir derdimiz asla yoktur. Çünkü biz bu kentin paydaşları, bu ilin yöneticileri olarak sorun çözmek zorundayız. Siyaset üzerinden şark kurnazlığı yapıp, “buradan acaba bir şey elde edebilir miyim?” diye düşünmek 1960’lı yılların kasaba siyasetinden başka bir şey değildir. Ortada bir sorun varsa bu sorunu büyük bir ciddiyetle çözmek durumundayız. Biz üzerimize düşeni çok hızlı bir şekilde yaptığımıza inanıyoruz. Ama bundan sonraki süreçte olası sel yada baskınların nasıl önlenebileceğini de tüm ilgili kurum ve kuruluşlar masaya yatıracak. Herkes üzerine düşen görevi üstlenecek ve bunu hep beraber çözüme kavuşturacağız” açıklamalarında bulundu. Başkan Ercengiz, değerlendirmesinin ardından Kışla Mahallesinde yaşayan yaşlıların hatırını sorarak, yaşanan hasarların onarılacağını belirtti.

 

“BU TİP AFETLERİN ÖNLENEBİLMESİ MÜMKÜN”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz,yaşanan sel felaketini ardından kurum ve kuruluşlar olarak bazı derslerin çıkarılması gerektiğine dikkat çekerek,“Biz, o günden bugüne muhtarlarımızın da ifade ettiği ve edeceği gibi, kurum olarak elimizden geldiğince bütün müdahaleleri yerinde ve zamanında 24 saat aralıksız yaparak, vatandaşımızın mağduriyetini en az seviyeye indirdik.  Önemli olan, önleminin önceden alınması ve bu önlemler alınırken de kamu kurumlarının işbirliği içinde bir takım faaliyetleri sürdürmesidir. Örneğin dağda bir ağaç kesimi yapılmışsa, dağda ağaç kütükleri bırakılmışsa, bundan diğer kurumların mutlaka haberinin olması ve kurum ve kuruluşların işbirliği içinde bunu yapmış olması ve bunun neticesinde de olası bu tip afetlerin önlenebilmesinin mümkün olduğunu düşünüyoruz. Ucuz atlattık sadece Kışla Mahallemizde değil, bizim Hızır İlyas, Şirinevler, Menderes, Mehmet Akif Ersoy, Aydınlık Evler, Yeni, Yenice Mahallemizde kısmen ve  Necatibey Mahallemizde kısmen baskına maruz kalan  vatandaşlarımız şu anda en azından ilk müdahaleleri yapılmış, vatandaşlarımızın öncelikli sıkıntıları giderilmiş. Bundan sonrada vatandaşlarımızın sıkıntılarının Belediyemiz ve diğer kurumlar tarafından giderileceğini vatandaşımıza ifade etmek istiyorum. Vatandaşımız müsterih olsun, asıl olan candır, can kaybı olmadığına göre, diğerlerinin hepsi yerine getirilebilir şeylerdir. Ama özellikle bir kere daha altını çizerek ifade etmek istiyorum. Kurumlar burada ödevlerini iyi bir etütle, iyi bir ortak çalışmayla yerine getirip, bir daha böyle sel ve baskın felaketlerine neden olmayacak şekilde altyapı düzenlemelerini yapmak durumundadır” değerlendirmesinde bulundu.

 

“BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN BİR CAN KAYBININ OLMAMASI”

Yaşanan afet sonrası can kaybının yaşanmamasının sevindirici olduğunu vurgulayan Başkan Ercengiz, “Vatandaşımızın belli noktalarda mağduriyeti var ve biz Burdur Belediyesi olarak, o gün olayı haber aldığımız andan itibaren başta İtfaiye, Fen İşleri, Park ve Bahçeler, Su İşleri Müdürlüklerimiz olmak üzere tüm personelimizle Burdur halkının mağdur olduğu her noktada, her sokakta müdahalelerimizi yaptık.  Ama bu olayın meydana geliş nedenlerini de dile getirmeden olmaz çünkü bu olaydan ders alıp, bundan sonraki yağışlarda böyle olaylara maruz kalmamak için bazı şeyleri yeniden değerlendirmemiz gerekiyor.  Su her zaman yolunu buluyor. Suyun yolunu bulması içinde suyun yol kaynaklarının mutlaka açık tutulması ve su taşıyan kanallarında yükünü taşıyabileceği miktarda düzenlenmesi gerekiyor. Ülkemizin birçok noktasında selle, taşkınlarla mücadele edildiğini ve maalesef can kayıplarıyla sonuçlanan, yurttaşlarımızın hayatını kaybettiği bir takım gelişmeleri de üzülerek, takip ediyoruz. Bizim için önemli olan burada, bir can kaybı olmamasıdır. Oluşan hasarların yerine getirebilir, dönüştürülebilir hasarlar olduğu, yeniden yerine konulabilir şeyler olduğunu da sevinçle karşıladığımızı belirtmek istiyorum.  Kışla Mahallemizdeyiz ve 70-80 yıldır böyle bir taşkın görmediğini ifade ediyor mahalle sakinleri. Temel nedeninin şu olduğunu görüyoruz, bu dereye taşınan suyun beraberinde yabancı cisim taşıyarak getirdiği, öncelikle bentleri tıkadığı, ardından menfezleri tıkadığı tabi doğal olarak da yol bulmakta zorluk çeken suyun dere dışına taşarak, vatandaşımızın evine, bahçesine, deposuna ve muhtelif kamuya ait alanlara zarar vermesine neden oldu.” dedi.

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Başkan, Ercengiz, "Herkes, işine, baksın",
Yorumlar
Haber Yazılımı