Haber Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 17:42
 
AKP İlçe Başkanı Hüseyin Okan'ın açıklamasına Cevap BİMTAŞ'tan geldi.
Geçtiğimiz günlerde AKP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan'ın yaptığı Belediye şirketleri ile ilgili iddialara cevap BİMTAŞ yetkililerinden geldi.
Siyaset Haberi
AKP İlçe Başkanı Hüseyin Okan'ın açıklamasına Cevap BİMTAŞ'tan geldi.

Geçtiğimiz günlerde AKP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan'ın yaptığı Belediye şirketleri ile ilgili iddialara cevap BİMTAŞ yetkililerinden geldi.

 

Bimtaş Yönetim Kurulu imzasını taşıyan açıklamada AKP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan'ın yaptığı yazılı basın açıklamasına cevap verildi.

 

Açıklamada Okan'a Belediye şirketlerinin AKP dönemi hatırlatılıp "Biz şirket olarak geçmişin hesabını hukuken sorduğumuz halde cevabını 6 yıldır alamazken şirket yönetim kurulu olarak her zaman hesap verdik ve vermeye de hazırız.Veremeyeceğimiz hesabımız yoktur" ifadelerine yer verildi.

 

BİMTAŞ Yönetim Kurulunun yazılı basın açıklaması şöyle ; 

 

 

 ak parti ilçe başkanı basın aracılığıyla şirketimiz hakkında bazı sorular sormuş  ve bizden açıklama istemiştir.

Öncelikle bimtaş a.ş. ve bimtaş a.ş. burdur halkının insan onuruna yaraşan bir hayat sürdürebilmesi için çağdaş modern ve medeni dünyanın bütün olanaklarından imkalar dahihilinde yararlanmasını sağlamak , asgari insan ihtiyaçlarının karşılanabilmesine katkıda bulunabilmek gayesi ile burdur halkına hizmet amacı ile kurulmuş bir kamu teşebbüslü şirketlerdir. Bu sebepten önceliği kar olmayıp kaliteli ve güvenilir hizmet vermek esas amaç ve gayesini oluşturmaktadır.

Bu sebeptendir ki diğer tüm belediyelere ait olan şirketlerde de olduğu gibi şirketimizin de zarar etmesi gayet doğaldır..

Bahtaş a.ş. ve bimtaş a.ş. 2014 mart ayından bu güne faaliyet konularını genişletmiş buna bağlı olarak da çalışan işçi sayısını arttırmış ve bir çok aileye istihdam sağlamıştır. Şirketlerimizde çalışan işçiler yasal çalışma süreleri dahihilinde çalışmış olup bu süreler dışında kalan ; her türlü mesai , kıdem tazminatı  v.b.gibi yasal hak ve  alacakları eksiksiz tam olarak verilmiştir.

Akp ilçe başkanı şirketin 2 aydır işçilere maaş ödemediğini ifade etmiştir. Bu tamamen gerçek dışı ve yalandır.

Şirket çalışanları mart maaşını  5 nisan  2020 tarihinde alması gerikirken içinde bulunduğumuz  covid 19 durumdan kaynaklı bir ay gecikmeli olarak 5 mayıs 2020 tarihinde almış ayrıca nisan ayı maaşları da ödenmiştir.

 

Biz şirket olarak daha geçmişin hesabını hukuken sorduğumuz halde cevabını 6 yıldır alamazken şirket yönetim kurulu olarak  her zaman hesap verdik ve vermeyede hazırız veremeyeceğiz hiçbir hesabımız yoktur.

Şirketler yeminli mali müşavir denetim ve raporları ile her yıl denetlenmiş olup bu yıl içinde bağımsız denetim şirketi ile anlaşma yapılmış denetim tedbirlerinden de kaçınılmamıştır.

Bahtaş a.ş. ve bimtaş a.ş. bunun yanısıra sayışyay denetimine tabi olan şirketlerdir. Gerek  2014 – 2015 yılları sayıştay denetiminde gerekse 2019 yılında sayıştaş dışında sanayi ve ticaret bakanlığı müfettişlerine  2014 yılı ile 2018 yılları arası 5 yıla ait  800 klasöre yakın evrakların detaylı incelemesinde hiçbir usülsüz harcamaya rastlanmamış ve hesabını veremediğimiz tek bir kuruş bile olmamıştır.

Sanki tüm dünya ve türkiye ekonomisi  altın çağını yaşıyorda tek burdur belediyesine ait şirketler kötü durumdaymış gibi açıklamarda bulunmuş. 

Bimtaş a.ş.önceki dönemlerde  yaklaşık olarak ;

2012 yılında ………………………………….40.000,00 TL

2013 yılında ………………………………..435.000,00 TL

2014 yılında  ………………………………875.000,00 TL

Yıllarında zarar etmiştir. Yukarıda da bahsettiğim üzere şirketlerin kuruluş amaç ve gayesi burdur halkına kaliteli ve güvenilir bir hizmet sunmaktır.ayrıca  tek zarar dönemide bizim yönetim sürecine ait değildir.

Kaldı ki şirketimiz 2018 yılında 3.451.499,10 TL kar  etmiştir.

Evet bizden önceki dönemlerde de olduğuğu gibi bahtaş a.ş. ve bimtaş a.ş. de zaman zaman sermaye artışında bulunmuştur. Sermaye atrış gereksinimi şirketi devir aldığımız zamanki kötü yönetim ve gerçeği yansıtmayan mali verilerden kaynaklanmaktadır.  

Şimdi bazı yapılan yatırım ve ödenen gider kalemlerini yaklaşık olarak sizlerle paylaşmak istiyoruz;

  • Göl yolu üzerinde tp istasyonu yapımına ait  tp. A.ş. den önceki dönem  şirket yönetimi tarafından alınan borç paranın ödemeside   2014 mart ayından sonra   yapılan toplam borç miktarı.  800.000,00 TL

 

  • Mülkiyeti belediyemize ait olan  çeşmedamı mahallesi eski belediye caddesi numara :13 adresindeki şehir kulübü yeniden hayata geçirilmiş burası için gerek mefruşat ve gerekse demirbaş alımları için  320.000,00 TL

 

 susamlık tesislerinin yenileme bakım onarımı ve demirbaş alımları için                                                              

360.000,00 TL

    

        - yap-işlet modeli ile yapılan TP restaurant için

 

       -     istasyon çaybahçesinin yenileme bakım onarım mefruşat ve demirbaşları için       598.000,00 TL

       -    göl dinlenme tesisleri yenileme mefruşat ve demirbaşları için         398.000,00 TL

       -   Cumhuriyet Yaşam Merkezi düğün salonu mefruşat ve demirbaşları için         210.000,00 TL

        -   serenler otel& restaurant yenileme bakım –onarım ve demirbaşları için        395.000,00 TL

        -  taşıt ve işmakinaları alımı için         2.500.000,00 TL

        -  ödenen kıdem ve ihbar tazminatı olarak           565.000,00 TL

    -  geçmiş yıllarda sgk primlerinde uygulanan 5561 sayılı teşvik primlerinin iptalinden dolayı sgk tarafından iadesi istenen tutar  için ödenen          360.000,00 TL

       - geçmiş döneme ait borçlar için t.halk bankasından çekilen kredi geri ödemesi      2.518.000,00 TL

2015  ve 2019 yılı ödenen vergiler toplamı için                                                                                                                                                  

     5.300.000,00 TL

  - 2015-2019 yıllları  ödenen sgk primleri için     5.280.000,00 TL

   - teminat mektubu komisyon giderleri                           

       500.000,00 TL

   - belediyeye yapılan kira ödemeleri

      1.600.000,00 TL

Olmak üzere yenileme , bakım onarım , demirbaş alımları  ve sgk indirim iptali gibi kalemler için yapılan harcamalar ın  genel toplamı da yaklaşık olarak .

22.254.000,00 TL dir

Ayrıca şirketin faaliyetleri sırasında periyodik olarak her ay ödemek zorunda olduğu personel maaşları , elektrik , doğalgaz v.b. gibi toplam 19 kalem genel giderler bu hesaba dahil edilmemiştir.

 kaldı ki bu yatırımların büyük bir kısmı da son yıllara aittir.

İlçe başkanı toplamda 18 milyon demiş ya daha son meclis toplantısında kararı alınan 5 milyon tl  sermaye artışı henüz gerçekleşmemiştir. Gerçekleştiği takdirde onun da hesabını kuruşu kuruşuna vereceğimizden kimsenin  şüphesi olmasın.

 2014 yılında suç duyurusunda bulunduğumuz 2014 mart dönemi öncesine ait hesaplara ilişkin soruşturma hala sonuçlandırılamamış olup  temennimiz soruşturmanın biran önce tamamlanıp davanın açılmasıdır. Böylelikle burdur halkı da gerçekleri öğrenmiş olcacakır.

Burdur halkına saygılarımızla.

                                                                                                                                                                                  

 

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: AKP, İlçe, Başkanı, Hüseyin, Okan'ın, açıklamasına, Cevap, BİMTAŞ'tan, geldi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı