Haber Detayı
02 Aralık 2017 - Cumartesi 14:19
 
AK Parti'de yeni İl Başkanı kim olacak.
Burdur Radyosunda Gündem ve 7 Soru isimli programa konuk olan AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik Toki'lerden , yeni hastaneye , yeni il başkanının kim olacağına kadar tüm soruları yanıtladı.
Gündem Haberi
AK Parti'de yeni İl Başkanı kim olacak.

Burdur Radyosu, Çağdaş  Burdur Gazetesi ve DHA Burdur Muhabiri Mesut Madan’ın ortaklaşa düzenlediği Burdur'un tek radyosu Burdur Radyosunda canlı yayın programının konuğu  Adalet ve Kalkınma Partisi Burdur Milletvekili Bayram Özçelik oldu.

 

Burdur Radyosu’nun 96,5 frekansında da canlı olarak yayınlanan programda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vekil Özçelik,  yeni devlet hastanesi, hızlı tren ve TOKİ, Müze yapımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İl Başkanlığı görevinden istifa eden Süleyman Faki’nin yerine kim aday olacağı yönünde yöneltilen soruda yanıt veren Özçelik ile yapılan canlı yayın röportajı büyük ilgi gördü.

 

Programda Program yapımcısı Serkan Şimşek'in yeni yapılacak olan TOKİ konutları ile ilgili halkın yoğun bir beklenti içerisinde olduğunu belirtmesi üzerine Özçelik "Gündem çok yoğun hem meclis çalışmalarımız var , hem Burdur’daki çalışmaları yakından takip ediyoruz aynı zamanda Partimiz Genel Merkezimizde yaptığımız çalışmalarımız var. Bunları süratli bir şekilde takip ediyoruz. TOKİ ile ilgili çok büyük beklenti olduğunu belirtiniz. Doğrudur. Ana sebeplerinden bir tanesi de şu; Biliyorsunuz 800 konutu Burdur’un Ankara girişine yaptırdık. 208 konuta Burdur’un Tefenni yolu üzerine yaptırdık. Bunların ikisinde özellikle 800 konutun yapıldığı yerler; ‘Gece kondu önleme bölgesi’ adı altında daha önceki dönemlerde Çetin Bozcu Belediye Başkanımız zamanında karar alınarak hazır hale getirilmiş. Dolayısı ile süratli bir şekilde konut yapma imkânı doğdu. Ve onu tamamladık. Aradan geçen bu kadar süre sonra aslında biz 2. Etap, 3 etabı, 4. Etabı yapmamız gerekiyordu. Ama birçok kez teşebbüste bulunmamıza rağmen süratle hareket edemeyince vatandaşımız basın yolu Türkiye’nin değişik vilayetlerinde süratle yapıldığını görünce Burdur’dan da böyle bir talep geliyor. Bucak’ta 3 etap tamamlandı, 4 etabın yer teslimi yapıldı. Yani 4 Etap en büyük olacak Bucak’ta. Çavdır’ da da 3.etap konutları başladı. Tefenni ilçemizin 2 etabı bitti. Karamanlı ’da 2 etap TOKİ’lerin talepleri alınmaya başlandı. Gölhisar ilçelimizde 3 etap TOKİ lerin çalışmaları başlayacak. Dolayısı ile bu çerçevede Burdur merkezinde de biraz gecikmeli olunca vatandaşımız bunu bekliyor. Özellikle alt yapı gelir grubu dediğimiz asgari ücretli, emekli, dul, yetimlerin ev sahibi olmak istediğini de çok yakından görüyoruz. Bize de ifade ediyorlar” dedi.

 

Özçelik konuşmasının devamında “Eski yerleşim yerlerindeki evlerin sıhhat, kalite, yaşanılabilir durumu göz önünde alınması gerekiyor aslında. Bu noktada gerçekten iç içe geçmiş evlerin bulunduğunu da hepimiz biliyoruz” dedi.

 

TOKİ deki gecikmenin ana sebeplerinden bir tanesinin hazır bir arsa olmamasından kaynaklandığını savunan Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Hazine arazisinin olmayışı Burdur’da birçok yatırımın geç gelmesine, geldikten sonrada sürenin uzamasına sebep oluyor” Arsa sorunu aşmak için Bozkurt Mahallesinde çalışmalarda bulunulduğunu hatırlattı.

 

 

Karasenir, Sinan ve Tepe Mahallerinde Bakanlar Kurulu kararı ile Kentsel Dönüşün yapıldığını sözlerine ekleyen Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Ama şu andaki mevcut belediyemiz oradaki kentsel dönüşüm için adım atılmayacağını ifade etti. Dolayısı orası beklemede, bakanlığa iade etti. Bakanlık daha onaylamadı. Dolayısı ile bekliyor. Kentsel Dönüşün Bakanlar Kurulu kararı ile çevre şehircilik Bakanlığı tarafından Kentsel Dönüşüm yapılıyorsa önce belediye ile yapılması. Kanun hükmünde. Dolayısı ile belediye ben işin içinde yer alıyorum dediği an belediye ile beraber hareket etmek zorunda. Belediye; ‘Ben yapmak istemiyorum’ dediği zaman Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kendisi yapacak. Belediye geri gönderince biz bu bölge için TOKİ ile görüşme yaptık. TOKİ müşavir firma üzerinden iştirakçi firması vardır. O firma gelerek çalışmalarını yaptı. Devrem evlerindeki konutların projesi tamamlanmış, 708 konut 59 blok şekli ile projesi tamamlandı. Projenin içerisinde kapalı Pazar yeri mevcut, karakol, kütüphane, sağlık tesisleri mevcut, çok güzel bir proje ben burada ayrıca ana yolun üzerinde daha önce ilk projede yoktu. Bizim girişimlerimizle yaklaşık 13- 14 tane de mağaza projesi oranın canlanması açısından da tamamlanmış durumda” dedi. 

 

 

AK PARTİ İL BAŞKANI KİM OLACAK ?

Gündem ve 7 Soru porgramınn ikinci bölümünde program yapımcısı Serkan Şimşek'in "AK Parti İl Bşkanı Süleyman Faki istifa etti ve görevi bıraktı.Uzunca bir süredir kamuoyunda bir çok isim dillendi.Fakat özellikle koordinatör Milletveikilllerinin Burdur'a gelip gitmesinden sonra kamuoyunda konuşulan iki isim kaldı.Bunlardan bir tanesi eski Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya , bir diğeri de Belediye Meclis Üyesi Volkan Mengi.Sizce hangisi il başkanı olur sorusuna "; “Biliyorsunuz partimizde çok büyük bir değişim yaşandı. Genel başkanımız değişti. Cumhurbaşkanımız 16 Nisan’daki referandum sonrasında partimizin başına geldi. Akabinde kongre yapıldı. MKYK büyük değişiklik oldu. Daha sonra Cumhurbaşkanımızın açıklamaları sonrasında Türkiye’deki teşkilat yapılanmasında çok büyük değişiklikler yapıldı. Yani sizin bu sorunuzu sorduğunuzda Burdur özelinde bir şey yaşanıyor gibi halkın bir şey anlamasını istemiyorum. Öyle bir düşünde içerisinde olunmasın. Şu anda Türkiye’nin dört bir tarafında tüm Ak Parti teşkilatlarımızla ilgili olarak yoğun çalışmalar yapılıyor. Yaklaşık 45’e yakın ilimizde değişiklik yapıldı. Bundan sonrada il başkanlığı ile bazı vilayetlerde değişiklik söz konusu olacak. Dolayısı ile partimizin genel merkez düzeyinde aldığı bir değişim kararından bahsediyoruz. Bu nedir? 2019 yerel seçimlerine hazırlanmaktır. 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçim, efendim Haziran ayında yapılacak genel seçimle ilgili olarak bir çalışmaların alt yapısını oluşturmaktır. Bu çerçevede Burdur’da da bir değişim söz konusu olmuştur. Teşkilat başkan yardımcılarımız, il koordinatörlerimiz geçen hafta Burdur a gelerek parti teşkilatlarımızın temayülü nedir? Hangi doğrultuda kimleri ön plana çıkarıyor şeklinde bir çalışma yaptılar. Yüz yüze görüştüler. STK lar ile temayül yoklaması oylama şekli ile yapılan birimlerimiz vardı. Sonuçta şu anda ellerinde bir liste oluştu. O liste çerçesinde genel başkanımız Cumhurbaşkanımızın başkanlığında teşkilat başkanımız, teşkilat başkan yardımcımız ve koordinatör vekilimizin beraber olduğu bir ortamda Burdur un yeni il başkanı kim olacağı konusunda karar verilecektir. Bu çerçevede genel merkezimiz hangi arkadaşımızı il başkanı olarak gönderirse biz onunla sonuna kadar çalışacağız. Beraber olacağız beraber olmak zorundayız” diyerek cevap verdi.

 

Yeni yapılacak hastane yeri ile ilgili sorulara da cevap veren AK Parti Burdur Milletveikili Bayram Özçelik "Hastane üzerindeki tartışmaların bu şekle gelmesinden çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Bir şehre 300 yataklı bir hastane kazandırmak istiyoruz. Ama bunun yeri konusundaki tartışmalar uzadı devam ediyor. Neden bir hastane yapılma ihtiyacı duyuldu? Normal de şu anki hastanemiz var. Mevcut hastanenin yanıma cam bina şeklinde 200 yataklı bir hastane daha yaptırdık. Burdur’un hastane yatak kapasitesi şu an itibari ile aslında Burdur’daki önümüzdeki yılları da kapsayacak şekilde karşılıyor. Yeşil bina dediğimiz 5 v 6 katlı binada 1880 deprem yönetmeliğine göre bir güçlendirme yaptık 2004 – 2005 yılında. Fakat 2007 yılında bakanlığımız biliyorsunuz 1999 depremi, sonrası, daha sonraki Van depremi sonrasında 2007 yılında tekrar bir deprem yönetmeliği yayınlandı. Yayınlanan deprem yönetmeliği çerçevesinde Burdur Devlet Hastanesi incelemeleri yapıldı. 2013-2014 yıllarında Sağlık Bakanlığı’nda kurulan Komisyon tarafından Yeşil Bina dediğimiz hastanemizin çürük kararı çıktı. Bakanlıkta kurulan komisyon karar verdi. Ve bu aşamadan sonra Burdur’a yeni bir hastane yapılması konusunda girişimler başladı” diye yanıt verdi. Eski hastanenin henüz tuğla yapısındada 13-14 yıl beklediğine ve zarar gördüğüne de vurgu yaptı.

Yeni hastane yeri konusunda da önemli açıklamalarda bulunan Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Mevcut hastane yeri konusunda bir çalışma yaptırdım. Yani çalışmaları bizzat kendim de takip ettirdim. Dedik ki camlı binanın yanındaki 1 nolu Sağlık Ocağı halk sağlığına bağlı burasını yıkarsak, arkasında müştemilat var burasını da yıkarsak: Eski hastanemiz malum yıkıldı. Orada bir lojmanımız vardı onu da yıkarsak. Şimdi ki halk sağlığının bulunduğu küçük bir bina var onu yıkarsak, yeşil binayı yıkarsak bizim orada elde edebileceğimiz metre kare 34 bin metre kareye yakın. (34 dönüm) Şimdide Sağlık Bakanlığı bize diyor ki; ‘Biz bu hastaneyi 300 le başladık 475 yatak sayısına geldi. En az 45 – 60 dönüm bize arsa  olması gerekiyor. Bu hastaneyi buraya yapabilmemiz için dolayısı ile o alanın bu iş için sığmayacağını anladık. Hatta biz şunu da düşündük Eski Antalya yolu var. Onu  ve yanındaki parkı da dahil edelim istedik. Hepsi beraber 40 dönüme çıkıyor. Parkın yanında şahıslara ait arsalarda var. Ya mahkeme süreci devem edecek. Ya da kamulaştırma. Kamulaştırma için de Bakanlığımız da hiçbir ödeme yapmıyor. Bu arada uygun olur mu diye belediyemize görüş sorduğumuzda teknik olarak  yolun iptal edilmesini, parkın dahil edilmesini biraz zor olacağını kendileri ifade ettiler. Bu gelişmeler üzerine biz arayışımıza devam ettik. Biliyorsunuz Tefenni yolu üzerinde belediyemizin açtığı yeni petrol istasyon var. Arka tarafında 47 dönüm yer var. Bu yerin hastane protokolü olarak geçen dönemin valisi, belediye başkanının bir protokolü var. Bu protokol çerçevesinde oraya yapılsın düşüncemiz vardı ama daha sonra belediyemiz buradan vaz geçti. Bunun üzerine Burdur Gölü kenarındaki Milli Savunma Bakanlığı’na tahsis olmuş 241 dönüm arazinin 50 dönümüzü talep ettik. Sayın Valimizin görüşmeleri sonucu da buradan 55 dönüme yakın bir arazi bize tahsis oldu. Daha sonra buranın içerisinde 35 metre yol geçtiği ve bizde buranın altını da alabilirmiyiz diye girişimde bulunduk. Sonuçta oradan da Bakanlık girişimlerimiz sonucunda 86 dönüm yer aldık. Buranın; “Sağlık alanı” olması için belediye meclisinde bir çalışma yapıldı. Çekimser oy çok, kabul oylarının çok fazla olmaması neticesinde şimdi beklemede. Biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yaparak Sağlık Alanı olması ile İmar Değişikliğinin şu anda sürecini devam ettiriyoruz. Bakanlıktaki yazışma ve görüş almalar devam ediyor. Zannediyorum birkaç hafta sonunda bunu neticelendireceğiz” dedi.

 

 

BURDUR MÜZESİ KIŞLA MAHALLESİNE YAPILACAK

 

Burdur Müzesinde 62 bine yakın eser bulunduğunu ancak bu eserlerin 3 bin tanesinin anacak sergilendiğinin altını Çizen Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Geri kalan eserler depoda. Çok güvenli ve güzel bir şekilde korunuyor. Depodaki bu kadar eserin halkın huzuruna çıkması gerekiyor. Bu çerçevede bir müze yapılması gündeme geldi. Önce Burdur Antalya çıkışında Üniversiteye yakın alanda mı yapılır ise iyi olur denildi. Büğdüz yolunun sağ tarafındaki alanı tahsis ettirmiştik. Bakanlığın teknik elemanları çok uygun görmedirler. Bunun üzerine hazinede en yakın gördüğümüz arazimiz vardı. Kışla Mahallesinde orayı biz Kültür ve Turizm Bakanlığı’na biz teklifimizi yaptık. Ve Müze yeri olarak belirlendi. Yatırım programına girildi, projesi yapıldı. Yaklaşık 14 bin metrekare arsaya inşaa edilecek. 10 bin m 2 kapalı alanı olan 4 bin m2 sergi alanı olan 1100 m2 deposu ve teknik hacimleri olan güzel bir müze olacak" dedi.

 

HIZLI TREN BURDUR-ISPARTA ORTAK VURGUSU

Hızlı Tren konusundaki Burdur Gündemindeki söylemlere yanıt verircesine açıklamalarda bulunan Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Kimse Ak Parti hükümetinden önce biz yapmıştık diyemez. Ankara’dan İzmir Hızlı treni, İstanbul’dan Antalya Hızlı Treni projesi de var. Eskişehir, Afyon Karahisar, Burdur-Isparta ve Antalya. Dikkatinizi çekerim Burdur Isparta, 204 yılından beri bizim hızlı trenle ilgili bizim yaptığımız açıklamaların tamamında Burdur – Isparta ortak söylüyoruz” vurgusu yaptı.

 

ŞEKER FABRİKASI ÖZELLEŞECEK Mİ?

 

Şeker Fabrikasının özeleşmesi ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Şeker fabrikası ile ilgili olarak torba yasa görüşülürken Maliye Bakanımız ile Şeker Fabrikası olan illerin milletvekilleri ile bir araya geldiğimizde tabiiki daha önce şeker fabrikaları portföy  özelleştirme kapsamındaydı. Bizde E portföyünde bulunuyorduk. Afyon, Uşak,  Burdur, Alpullu Şeker Fabrikaları olarak dolayısı o şu anda tamamen hukuki olarak yargı yolu ile beklemeye alındı. Şu anda bir çalışma söz konusu değil. Özelleştirme idaresi kapsamında çalışma yürütülüyor. Ama hükümetimizin düşüncesinde özelleştirme yapılması ile ilgili kanaat halen var. Bir metot bir  yol belirlenecek. Ona göre hareket edilecek. Ben maliye bakanımıza o toplantıda şunu söyledim Burdur Panko Birlik olarak pancar üreticileri olarak Burdur Şeker Fabrikasını almaya talip olduğumuzu söyledim” dedi.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, Parti'de, yeni, İl, Başkanı, kim, olacak.,
Yorumlar
Haber Yazılımı