Haber Detayı
23 Mayıs 2019 - Perşembe 18:33
 
Acılı baba "Kaza değil,cinayettir"
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencisi İrem Su'nun öldüğü kazanın davası görülmeye başlandı.
Asayiş Haberi
Acılı baba

Burdur’da 13 Mart günü meydana gelen trafik kazasında MAKÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü birinci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki İrem Su Akkaya’nın öldüğü kazada tutuklu sanık Emre Esmer’in yargılanmasına başlandı.


Burdur Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmaya taksirle bir kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına sebep olmak suçundan tutuklu sanık Hakkari’de Uzman Çavuş Emre Esmer ve avukatları ile İrem Su Akkaya’nın annesi Leyla, babası Halil Akkaya ve avukatları, İrem Su’nun okuduğu Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Sertaç Görgülü, Fakülte Sekreteri Kani Ziya Gökalp ile İrem Su Akkaya’nın sınıf arkadaşları katıldı.


Baba Halil Akkaya mehkeme salonunda verdiği ifadede sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.


Akkaya “Benim bir kızım vardı. Okusun adam olsun diye 450 Km öteden Soma’dan Burdur’a gönderdim. Bunu kaza olarak kabul etmiyorum. Hiç bir şekilde kaza unsuru taşımıyor. Kasıtı olarak değerlendirilmeli” dedi.


Anne Leyla Akkaya’da “Bir tane kızım vardı. Mühendis olsun diye Burdur’a gönderdim. Kızımı kaybettim, umudumu, hayallerimi kaybettim. Olayın üzerinden 70 gün geçti ben 70 gündür hergün mezara giriyorum. 450 Km uzaktan kızımı ölsün diye göndermedim. Sanığın Hakkari’de asker olması, ailevi problemlerinin olması hiç kimse 1,92 promil alkol alıp azrail olup suçsuz bir öğrenciyi öldürme yetkisi vermez. Sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum” dedi.


Tutuklu Sanık Emre Esmer’de Hakkari’de Uzman Çavuş olarak görev yaptığını ve izinli olarak geldiği memleketi Afyonkarahisar’da ailevi sorunları olduğu için bir restoranda akşam 22.00 ile 23.30 saatleri arasında Alkol aldıktan sonra sabah 05.00 sıralarında Antalya’ya gitmek üzere yola çıktığını söyledi.


Esmer “Bir aracı solladım. aynadan onu kontrol ederken kırmızı ışığı farkedemedim. Çarptığım aracı bir anda önümde gördüm. Tek yaptığım ondan kaçmaya çalışmaktı. Pişmanım” ifadelerini kullandı.


İrem Su Akkaya’nın içinde bulunduğu otomobilin sürücüsü Süleyman Emre Kılınç’da “Ben kırmızı ışıkta bekledim. Yeşil ışık yandıktan 3-4 saniye sonra hareket ettim. Azrail gibi geldi. Bu bir kaza değil” dedi.


Aynı kazada yaralanan Beyza Din ise “Biz kırmızı ışıkta bekliyorduk. Yeşil yandıktan 2-3 saniye sonra yola çıktık. Bize çarpan araç çok hızlı bir şekilde gelip çarptı. Şikayetçiyim. Kaza nedeniyle psikolojik tedavi görüyorum” dedi.


İrem Su Akkaya’nın babası Halil Akkaya mahkeme çıkışında “Yüce Türk adaletine güveniyoruz. Bu kaza değil kesinlikle cinayettir. Kaza olarak kabul etmiyoruz. Bir sonraki mahkemede çocuğumuzun hakkını savunmaya devam edeceğiz. Benim bir tane kızım vardı. Öğrendim ki bir okul dolusu çocuğum varmış. Adalet yerini bulacaktır” dedi.

Mahkeme Heyeti sanık Emre Esmer’in tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı 13 Haziran’a erteledi.

 

 

Kaynak: (M. Madan) - Gündem Burdur Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Acılı, baba, "Kaza, değil,cinayettir",
Yorumlar
Haber Yazılımı