MAKÜ AİLESİ GÜNEYDOĞU’DA GÖREV YAPAN HEMŞİRELERİ UNUTMADI

12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası Kutlamaları çerçevesinde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından düzenlenen “12 Mayıs Hemşireler Günü Kokteyli”, MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu Bahçesinde gerçekleştirildi.

Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ’ın Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başlayan etkinlik, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Programa Vali Hasan KÜRKLÜ, Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ, Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ, Eski Sağlık İl Müdürü Hüseyin ÖZEREN, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Sermet AYGÖREN, Burdur Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ferunda DEMİR, AK Parti İl Başkanı Dr. Süleyman FAKİ, Hastane yönetimi, MAKÜ Sağlık Meslek Yüksek Okulu öğretim üyeleri, öğrenciler ve hemşireler katıldı.

Etkinlikte açılış konuşmalarını Hemşirelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Emine HİLAL ŞENER yaptı. Hemşirelik mesleğinin gelişmiş ülkelerde meslekleşme sürecini tamamlamış olmasına rağmen ülkemizde henüz istenilen yere sahip olamadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Emine HİLAL ŞENER, tüm bunlara rağmen sağlık hizmeti veren ekip içinde hoşgörüsüyle, özverisiyle ve insan sevgisiyle dolu yüreğiyle mesleğini en iyi şekilde icra ettiklerinin altını çizdi.

Daha sonra konuşan Burdur Devlet Hastanesi Hemşirelik Bakım Hizmetleri Müdürü Hemşire Nurşen YILDIRIM ise günün anlam ve önemine değinen bir konuşma yaptı.

CİZRE’DE GÖREV YAPAN EBRU HEMŞİRE HERKESİ DUYGULANDIRDI

Sağlığın bireylerde zorunlu, vazgeçilmez ve hayatın her döneminde aynı önemi koruyan temel ihtiyaç olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ ise sağlık çalışanlarının özveriyle zor şartlar altında çalıştıklarını belirterek tüm sağlık çalışanlarının gününü kutladı. Rektör KORKMAZ ayrıca Cizre Devlet Hastanesi Başhemşiresi Ebru YILMAZ ile kutlama esnasında telefonda konuştu. Rektör KORKMAZ, Ebru YILMAZ nezdinde tüm hemşirelerin aile ve belki de çocuklarından ayrı kalarak yaptıkları fedakârlıkların farkında olduklarını belirterek tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti. Özellikle Güneydoğu’da zor şartlar altında görev yapan hemşire ve sağlık çalışanlarının ve ülkemizdeki bütün hemşirelerin günlerini kutladı. Cizre Devlet Hastanesi Başhemşiresi Ebru YILMAZ da yaşanılan terör olayları nedeniyle kendisi dahil orada görev yapan çalışanların evlatlarını, eşlerini, anne ve babalarını bırakıp oradaki mağdur vatandaşların yardımına koştuklarını ve bu kutsal görevi seve seve yaptıklarını dile getirerek, onların unutulmamasının büyük bir davranış olduğunu vurguladı ve tüm meslektaşlarının hemşireler gününü de kutladı. Telefon konuşması kutlamanın yapıldığı alanda mikrofon ile tüm katılımcılara dinletildi ve Ebru Hemşire yaptığı konuşma ile herkesi duygulandırdı.

CİZRE DEVLET HASTANESİ PERSONELİ

Konuşmaların ardından anmalık ve çiçek takdimine geçildi. Yılın Hemşiresi Gülay ERKAN, Fakültenin en eski ve kıdemli Öğretim Görevlisi Gürsel KILINÇ ve Fakülte Temsilcisi Öğrenci Mustafa Ali YENİÇULHA’ya hediye ve çiçekleri İlimiz Valisi Hasan KÜRKLÜ ile Rektörümüz Prof. Dr. Adem KORKMAZ tarafından verildi. Hemşirelik Haftası etkinliği kokteyl ile son buldu.